BEEBILE VAJALIKUD ASJAD – BEEBIASJAD ESIMESEL ELUAASTAL (NIMEKIRI)

beebile vajalike asjade nimekiri

Antud postitust inspireeris mind kirjutama üks lapseootel sõbranna, kes esitas klassikalise küsimuse – mis asju beebil kindlasti vaja läheb? Poodides on ju meeletu hulk erinevaid riideid ja vidinaid.  Oma kõige esimest last oodates ei saagi (just kogemuse puudumise tõttu) kõiki vajaminevaid asju ette näha.

Kui ma ise last ootasin (siit saad lugeda minu lapseootuse lugu), mõtlesin samuti, et kust võiksin leida asjaliku ja põhjaliku beebiasjade nimekirja. Seetõttu panin nüüd (oma kogemusest lähtuvalt) kirja need asjad, mida läheb vaja nii päris alguses (vastsündinuga) kui üldse, esimesel eluaastal. Ehk siis – allpool ei keskendu ma mitte ainult vastsündinu asjadele, vaid kirjas on ka muud esimesel eluaastal vajalikud tarbed.

Olen nimekirja koostamisel lähtunud puhtalt OMA arvamusest ja kogemusest. Mainin siiski ära, et eelistused ja vajadused võivad olla ka täiesti erinevad. Kõik sõltub olukorrast. Lisasin paljudele asjadele juurde ka põhjalikud selgitused, et oleks lihtsam valikuid teha.

Panin kirja pigem rohkem asju – loe seda nimekirja siiski teadmisega, et hakkama saab tegelikult ka väga vähesega! Märkisin paljude asjade juurde tärni (*). See tähendab, et antud asi ei pruugi olla ilmtingimata vajalik, kuid selle kasutamine muudab elu lihtsamaks/mugavamaks.

“Hakkama saab tegelikult ka vähesega!”

Kui oled pigem veendumusel, et ei taha ostudega üle pingutada ning soovid beebi tulekuks valmis osta ainult hädavajaliku, siis jäta allpool tähelepanuta tärnidega tähistatud asjad. Kui oled aga hästi põhjalik ja soovid, et mõningad tarbed oleks juba ka ette ostetud, siis jälgi ka tärne.

BEEBIRIIDED

Milliseid riideid vastsündinule osta?

Vastsündinu kasvab esimestest riietest (enamasti suurus nr 56) väga kiiresti välja. Seetõttu piisab, kui igat riideeset (body, pluus, püksid jne) on lihtsalt mõni eksemplar. Kohe tasub valmis osta ka järgmise suuruse riideid (62). Täpsemad valikud olenevad küll sündimise aastaajast, kuid minu soovitus oleks valida väga mugavalt selga pandavad riided. Et nad oleks kas venivad või lihtsasti kinnipandavad (ise eelistaksin kas trukkide või lukuga). Täitsa vastsündinute puhul ei soovitaks valida üle pea tõmmatavaid riideid, sest beebidele riietamine enamasti ei meeldi. Kuna laps kakab esialgu päris palju, siis on minu tagantjärgi tarkus selline – elu on lihtsam, kui riietada vastsündinu selliselt, et mähkme vahetamiseks ei pea kogu kostüümi seljast võtma. Ehk nt – ära peab võtma vaid püksid ja/või lahti tegema body alumise osa.

beebiriided nr 56 vastsündinu suurus

Naturaalne, kehasõbralik materjal

Pigem osta vähem riideid, kuid heast materjalist. Soovitan valida selliseid materjale nagu orgaaniline puuvill, meriinovill, siid, siid/vill, bambus jms. Meriinovillased, siidised (ja nende segu ehk siidi-villa) riided aitavad reguleerida beebi kehatemperatuuri – palavaga pigem jahutavad, külmaga hoiavad sooja. Kui need riided lähevad märjaks (nt laps higistab või miskit lekib), ei lähe need naha vastas nii külmaks nagu nt puuvillased. Minu aprillibeebi kandiski esialgu peamiselt sellisest materjalist riideid – need on tõesõna parim valik täitsa esimesteks elukuudeks. Aga ka edaspidi.

Üks väga hea näide (ja meie suur lemmik) on Taani firma Joha (Skandinaavia üks suuremaid ja tuntumaid orgaanilise ja naturaalsest materjalist lasterõivaste valmistajaid). Materjalidest kasutavad nad peamiselt meriinovilla, orgaanilist puuvilla ja bambusest viskoosi. Lõiked on lihtsad, mugavad ja ajatud.

Suurepärase valiku naturaalsest materjalist riideid leiad näiteks poest Sternum. Neid riideid leidub aga ka paljudes teistes beebipoodides (nt Scandikids, Breden Kids jne).

beebiriided meriinovillane kombe
meriinovilla kombe vastsündinule
sipupüksid meriinovillast

Siidi sobib kanda ka haiguse ajal

Hea soovitus, mille ühelt toredalt müüjalt sain, oli see, et siidiriided sobivad suurepäraselt kasutada ka siis, kui beebi on haige ja tal on palavik. Siid on niivõrd õhuke ja keha vastas mõnus, et ei kuumenda last niigi kõrgema kehatemperatuuri korral üle. Samuti sobivad õhukesed siidiriided suurepäraselt alusriieteks ehk teiste riiete alla. Ja väga kuumal suvel on siid taaskord suurepärane valik – nii ei ole beebil liiga palav. Vähemalt üks siidipluus võiks lapsel minu hinnangul kindlasti olemas olla. Selle tasub osta suuremas suuruses, et laps saaks pikemat aega kanda.

Pealekeeratavad (suletavad) otsad

Osadel vastsündinute riietel on võimalik käeosad/ jalaosad „sulgeda“ (teisisõnu – pealekeeratavad otsad) – see on hea näiteks selleks, et pisike end küüntega ei kriimustaks. Samuti on sellel soojenduse eesmärk – osadel beebidel kipuvad käed/jalad külmaks minema. Siis ei pea ka nt sokke kasutama, mis siputades tihti plehku panna tahavad.

Mitu suurust ühes

Lapsevanemaks saades märkad peagi, et beebi kasvab oma riietest kiiresti välja. Tasub teada, et olemas on ka selliseid beebiriideid, mis pole mitte ainult ühes konkreetses suuruses, vaid neid saab kasutada mitu suurust järjest. Sellistel riietel on sageli „pikendatud“ käe- ja jalaosad. Kui esialgu on riietus lapsele veidi suur, siis keeratakse käised üles ja kui laps kasvab pikemaks, saab need alla keerata ja riideeset edasi kasutada.

Haiglast kojumineku riided

Mõtle läbi ka see, milliste soojemate riietega (vastavalt aastaajale) kavatsed beebi haiglast koju viia. Mina ostsin ühe paksema õuekombe suuremas suuruses (et laps saaks seda natuke pikemalt kanda).

Linna abipakk

Tallinna elanikele antakse sünnitusmajast kaasa ka Tallinna linna abipakk (imiku hoolduspakk), mis (vähemalt 2018. aastal) sisaldas samuti mõningaid (suuremas suuruses) riideid, mütsi, paari mähet, ümbriktekki jms asju. Seega tasub uurida, kuidas sellega teistes linnades on. Ka mõned poed pakuvad sünnitunnistuse ettenäitamisel tasuta kraami või soodustusi (tasub uurida).

Mõned riided, mida beebi ei kandnudki

Eks esimese lapse puhul tekib emotsioonioste nii kui nii, see on loomulik. Üldiselt on nt body selline väga klassikaline riideese, mida palju ostetakse ja ka kingitakse. Nii oligi, et bodysid kogunes liiga palju ja päris mitmed jäid täiesti kasutamata. Nende ostmisega ei tasu seega üle pingutada.

Soetasin ka mitmeid riideid, mis ei olnud praktilised. Leidus asju, mida laps ainult heal juhul korra (näiteks pildistamise jaoks) kanda sai – näiteks traksipüksid. Vastsündinule tundus neid väga ebamugav selga ajada. Hiljem, roomamiseks ei tundunud nad ka mugavad. Seetõttu kasutasin neid ainult kaks korda pildistamiseks. Tarbetult kuhjasin kokku ka erinevate kõrvakestega kootud/heegeldatud mütse, mis ei püsinud peas või olid muudel põhjustel täiesti ebapraktilised (aga armsad ju!?).

Veel üks asi, mida vastsündinul (ega ka veel mitte püstigi seisval beebil) tegelikult vaja ei lähe, on kingad. Kuni kõndimiseni saab väga hästi hakkama kas paksude sokkide või pehmete papudega, kapukatega. Kingakesed on armsad, kuid kuni reaalse vajaduse tekkimiseni mittepraktilised.

Vajalike beebiriiete kohta leiab põhjalikuma postituse siit --> Milliseid riideid vastsündinule osta?

Ja nüüd siis beebiasjade nimekirja juurde.

BEEBIASJADE NIMEKIRI

* – Tärniga on tähistatud need asjad, mis pole ilmtingimata vajalikud, kuid muudavad elu lihtsamaks/ mugavamaks.

RIIDED VASTSÜNDINULE

Igast ühest tasuks osta mõned eksemplarid:

Pluusid (Õhemad, paksemad) – Parem kui eest lukuga/trukkidega/nööpidega. Kui ülepea tõmmatavad, siis kindlasti venivast materjalist või kaela juurest lahtikäivate trukkide/nööpidega.

Püksid (Õhemad, paksemad, sipupüksid) – Hiljem, kui laps hakkab käputama, on väga head ka sellised püksid, millel on põlveosad paksemad.

Lühikeste ja pikkade varrukatega body’d (soovitavalt hõlmikbody ehk mitmest kohast trukkidega vms kinni pandav)

Toakombed/ Õuekombed

Magamisriided (sobivad väga hästi naturaalsest materjalist toakombed või püksid ja pluus)

Sokid/ Pehmed papud – Head oleks sellised sokid, millel on kummiäär, et nad paremini jalas püsiksid, aga mis ei hakka ka liialt jalga soonima. Olemas võiks olla nii soojemad kui õhemad sokid. Hiljem, kui laps hakkab end püsti ajama (õpib seismist, kõndimist), on väga head libisemisvastase tallaga sokid.

Mütsid (õhemad, paksemad) – Beebi pea tuleb soojas hoida. Kindlasti tasub õhem müts pähe panna pärast vannitamist. Õhem, naturaalsest materjalist müts sobib hästi ka soojema mütsi all kandmiseks.

Kindad – Ise valisin beebile külmemal ajal väljaskäimiseks Joha meriinovillased ja reguleeritavad kindad.

Titesall/ ilalapp (kolmnurkne kaelarätt) – Neid puuvillaseid kaelaseotavaid lappe võiks olla mitmeid (ühel hetkel hakkab sülge väga palju tekkima). Tasub soetada ka vähemalt üks selline kolmnurkne sall, mille tipus on ka näritav osa.

beebi kaelarätik
sokid beebile
papud

Väljaskäiguriided vastavalt aastaajale

Külmal ajal näiteks villafliisist kombe (kombinesoon, talvekombekas), villane kootud kampsun või jakk, villased püksid, kindad (täitsa pisikesele võib valida omavahel paelaga ühendatavad kindad), soojemad papud, müts (alusmüts ja soe pealmine müts). Kui tegu pole tuukrimütsiga, siis oleks hea villane kaelus (et hoida kukal ja kael soojas).

Soojemate riiete all võiks kasutada ka õhemaid alusriideid – nt siidipluus ja siidi-villa retuusid vms.

Meie beebi talveriietus oli selline – kõige all kas ilma varrukateta meriinovillane body või siidipluus, selle peal õhem meriinovillane toakombe. Kõige peal omakorda villafliisist kombe. Paksemad sokid, mille otsa olid tõmmatud soojad papud. Soojad kindad. All õhem alt trukiga kinni pandav alusmüts ja peal villafliisist tuukrimüts (pika kaelusega ehk hoiab ka kaela soojas). Vahel ka vastupidi, all meriinovillane õhem tuukrimüts (pildil) ja peal soojem tavaline müts. Kui parajasti tuukrimütsi ei kasutanud, siis kasutasime villast kaelust. Sellises riietuses oli lapsel väga mõnus olla. Turvahälliga õuest läbi minnes tõmbasime paksu sooja teki peale. Vankris oli ta nii omakorda soojakoti sees.

beebi meriinovillast tuukrimüts
kaelus-sall
joha beebikindad

HÜGIEENITARBED / NAHAHOOLDUS

Naatriumkloriidi 0,9% lahus (NaCl) – Nt Unadose füsioloogilise soolalahuse ampullid või suurem pudelitäis (B.Braun, 500 ml)

Lapikesed silmapuhastuseks – Nt apteegist Mesoft, 5x5cm, 100tk pakis. Silmi puhastatakse välisnurgast sisenurga poole tõmmates ja kummagi silma puhul kasutatakse erinevat lapikest. Sobivad jahutatud keedetud vesi või ülalmainitud füsioloogiline lahus.

Vatitikud (apteegist leiab ka pikkade pulkadega) – Beebi naba puhastamine on väga oluline eriti just enne nabaköndi äratulekut

Saialilletinktuur – Naba puhastamiseks ja desinfitseerimiseks

Küünekäärid – Müüakse spetsiaalseid, beebidele mõeldud ümarate otstega ja kaitseotsikuga küünekääre (nt NUK).

Beebikreem* – Üks looduslik kreem võiks igaks juhuks olemas olla. Soovitan nt Weleda BabyCreme’i. Beebi nahk ei vaja tegelikult igapäevaselt kreemitamist. Kasuta seda ainult siis, kui tõesti vaja on. Nt meie kasutasime seda vahepeal siis, kui kuskilt nahk ketendas, voldivahedes oli punetus, mähkmelööbe korral jne.

Sudocrem* või Bepanthen salv* – mähkmelööbe jaoks.

Beebiõli* (Nt Neutral Baby Skin Oil) – Kui lapsel peaks esinema beebikõõm (kollased koorikud pealael), siis aitab see, kui määrida pähe õli, lasta sel veidi toimida ning siis beebikammi või -harjaga õrnalt ära harjata/kraapida.

Näpuhambahari* – See on ost tuleviku tarbeks. Beebidel tulevad esimesed hambad väga erinevas vanuses – kellel kolmekuuselt, kellel aastaselt. Lapsevanem saab näpuhambaharja oma sõrme otsa pista ja sellega beebi igemeid sügada. Ühtlasi on see hea viis hakata beebit hambapesuga harjutama

Hambahari (ja beebide hambapasta*) – Kui beebil tulevad hambad, tuleb hakata ka suuhügieeni eest hoolt kandma. Müügil on ka spetsiaalsed beebide hambapastad, mis ei sisalda fluoriidi (ja mida võib alla neelata). NB! Fluoriidiga hambapastat hakatakse kasutama alles siis, kui laps on piisavalt vana, et suudab iseseisvalt hambapasta välja sülitada.

märjad salvrätikud, d-vitamiin, beebi küünekäärid
näpuhambahari
beebiapteek

MÄHKMEVAHETUS

Mähkmed – Esialgu kulub neid korralikult. Kõikidele beebidele kõik mähkmed ei sobi, seetõttu tasub esialgu valmis osta üks suurem pakk ja vajadusel kas siis juurde osta või marki vahetada. Kui laps saab natuke vanemaks, tekib võimalus kanda ka püksmähkmeid (kui tavalise mähku puhul pead ise kleepsud kinni panema, siis püksmähkme tõmbad lihtsalt lapsele jalga ja valmis). Olemas on ka riidest mähkmed.

Niisked salvrätikud – Kui kodus saab pepu kraani all ära pesta, siis väljas olles teevad elu lihtsamaks niisked salvrätikud. Valida tasuks täiesti puhtad, nt Neutrali omad, mis on ilma lõhna- ja muude lisaaineteta.

Mähkimisalus (või -laud)* – Selle vajalikkus sõltub otseselt kodus olemasolevast sisustusest. Tegelikult saab mähkmeid vahetada ka voodi peal vms. Meie soetasime aga spetsiaalse mähkimisaluse, mille asetasime pesumasina peale. Selle kohal on väike riiul, kust on hea mähkimistarbeid võtta. Mõnda mähkimisalust saab asetada ka võrevoodi peale, mis võib ka hea vairant olla. Pigem soovitan osta kergesti puhastatavast materjalist MA (mitte riidest ümbrisega, mida ka poes leidub, aga mis võib kergesti määrduda).

Ühekordsed aluslinad/ mähkimislinad (mähkmevahetuseks) – Täpselt mähkimisaluse mõõdule sobivad aluslinad on suuruses 40×60 cm. Mina soetan neid apteegist (Sanaset Soft). Üks osa on kilematerjalist, teine imav pehme. Tegelikult saab ühte aluslina päris pikalt kasutada, kui nr 1 või 2 seda ei taba.

Beebivoodi külge kinnitatav tarvikute organiseerija* – Seda soovitan eelkõige siis, kui beebi mähkimisalust kasutatakse võrevoodi peal. Sealt on siis hea erinevaid tarbeid võtta. Kuna meie vahetasime mähkmeid enamasti aga vannitoas, siis see ei leidnud nii suurt kasutust.

Mähkmekonteiner* – See on nüüd kindlasti maitseasi ja üldse mitte must have. Kui oled usin prügi väljaviija, siis pole seda vaja. Muidu on aga üsna mugav just kakased mähkmed sinna sisse koguda. Meie soetasime Tommee Tippee oma.

VANNITAMINE/ UJUMINE

Beebivann/ lastevann – Mugavuse huvides soovitan osta ka spetsiaalne vanniiste ja vannijalad. Kuna laps kasvab väga kiiresti, on mõttekas osta kohe veidi suurem vann, mitte see päris pisike. Mõnedele beebidele meeldib ka tummy tub (vann, mis meenutab ämbrit) ja kuulduste kohaselt peaks see aitama ka gaasivalusid leevendada.

Vannitermomeeter* – Sobiv veetemperatuur peaks jääma max 37 kraadi juurde. Meil on NUK’i oma.

Vannirätik (vannilina, kuivatuslina) – neid võiks olla mitu tükki (sest sh*t happens!). Soovitan valida kapuutsiga vannilina. Müüakse ka väiksemaid (spetsiaalselt vastsündinu suurusele mõeldud), kuid mõttekas on osta kohe suuremad, mida saab terve esimene eluaasta kasutada.

Ujumispüksid/ ujumismähkmed* – Kui on plaan edaspidi beebiga ujutama/ujuma minna.

beebi ujumispüksid

MAGAMINE

Võrevoodi – Soovitan valida sellise, millel käib üks külg vajadusel ära (saab asetada kohe vanemate voodi kõrvale) ja kust saab keskmised pulgad eemaldada (kui laps on juba nii suur, et hakkab ise voodist välja minema).

Madrats – Meie soetasime selle, mida enamasti soovitatakse – tatra-kookose madratsi. Kindlasti on see beebi rühi seisukohast kasulik valik, aga paraku ei leppinud meie beebi sellisele kõvale asemele asetamisega teps mitte. Tema eelistab meie suures voodis pehmemal madratsil tudumist.

Voodilina (nt alt kummiga kinnitatav)

Veekindel aluslina/ madratsikate

Beebi magamistugi (tõkised, magamisplokid)* – Sama hästi sobivad ka nt rullikeeratud rätikud, mis asetatakse külili lebava beebi selja taha (ja vajadusel ka kõhu ette) selleks, et teda toestada.

NB! Magamistoe puhul on oluline, et laps ei saaks näoga nendele „padjakestele“ kuidagi peale vajuda. Internetis tehtud uurimistöö näitas, et turul (loodetavasti mitte Eestis) leidub ka nö „valesti tehtud“ tugesid/ plokke, mis võivad osutuda ohtlikuks. Plokid tuleb asetada nii, et ainult beebi keha on nende vahele asetatud (et keha oleks toestatud).

Siinkohal peab natuke selgitama beebile magamiseks sobiva asendi teemat. Eestis soovitatakse vastsündinud esimestel elunädalatel magama asetada kas külili või selili. Ka omast kogemusest jäi mulje, et rohkem soovitavad Eesti ämmaemandad (ja füsioterapeudid) külili asetamist. Selle teadmise sain ka sünnitusmajast. Põhjenduseks on, et külili asendis on lapse hingamisteed täiesti vabad ning tagasiheidetav lootevesi (või toidu tagasiheide) ei saa sattuda hingamisteedesse.

Ameerikas ja Suurbritannias antakse aga rangelt ainult selili magamise soovitus. Välismaa lastearstid on seisukohal, et ainult selili magamine on ohutu, st ei suurenda terve lapse lämbumisohtu, sest terve selili magav laps hoiab pead alati ühele küljele keeratuna ja neelab või köhib üles tulnud vedeliku ise probleemideta välja.

Vähemalt ühes asjas ollakse kindlalt ühel meelel – päris vastsündinuid ei tohi kohe alguses kõhuli magama asetada. Põhjuseks on imikute äkksurma sündroomi (inglise keeles SIDS – Sudden Infant Death Syndrome) risk.

Seega, pikk jutt lühidalt kokku võetuna – aseta vastsündinu magama kas külili (toestades teda selja tagant nt rullikeeratud rätikuga vms) või selili (nii, et pea on keeratud küljele). Kui laps magab külili, siis vaheta tema magamiskülgesid regulaarselt, et vältida ühe kehapoole pingesse minekut. Ära aseta last esimestel elunädalatel ilma järelvalveta kõhuli magama.

Voodipehmendused* – Vot siinkohal on arvamused taas erinevad. Beebipoodides on need täiesti vabalt saadaval, aga mitmed mõjukad lastega seotud organisatsioonid on lausa voodipehmenduste eest hoiatanud (st ei soovita kasutada, kuna näevad neis ohtu). Väga väikese, väheliikuva beebi jaoks pole neid kindlasti vaja võrevoodisse üldse toppida. Need asetatakse võrevoodi äärtesse selleks, et laps ennast pulkade vastu ära ei lööks. Ehk siis neid läheb vaja siis, kui beebi juba liikuvam on. Kui toas on palav, siis võiks kuskilt ka õhk liikuda saada (üks voodiäär jääb katmata), st lapsele ei tohi voodisse kasvuhoonet ehitada. Meie hakkasime neid kasutama siis, kui laps end võrevoodi äärte najale püsti tõmbama hakkas. Aga tegelikult ei ole need ka ilmtingimata vajalikud.

Mängukarussell* – Soetasime, aga ei kasutanud, sest laps ei hakanud esialgu võrevoodis magama. Aga osadel beebidel aitab selle vaatamine kuuldavasti rahuneda/ uinuda.

TRANSPORT

Vanker-Käru – Minul läksid esialgu vankri ja käru mõisted segamini. Mis vahe on vankril ja kärul? Kas need on üks ja sama asi?

Vankri all mõeldakse seda esialgu kasutatavat osa (vankrikorv), kus laps lebab pikaliasendis. Laps kasvab sellest aga varsti välja (st on reaalselt liiga pikk, et sinna mahtuda või hakkab ennast püsti ajama, enamasti nii 6.-9. elukuu paiku) ja siis tuleb kasutusele käruosa.

Kärus on laps istuvas asendis, kuid on ka selliseid variante, mille seljatugi käib alla (saab panna täislamavasse asendisse).

On olemas lihtsalt vankreid, lihtsalt kärusid ja vanker-kärusid. Ehk teatud mudelitel on võimalik samale raamile asetada nii vankriosa (vankrikorv või kookon) kui ka käruosa (iste). Ja on ka selliseid raame, kuhu saab lisaks nendele asetada ka turvahälli – selleks on olemas spetsiaalsed adapterid.

Valik on meeletu, aga mõtle läbi see, millised on teie pere vajadused ja kus hakkad sellega peamiselt ringi sõitma? Kui elate linnas ja korteris, liigute tihti autoga, siis on ehk mõtet valida kompaktsem nö linnakäru. Kui aga ruumipuudust pole (elate majas) või rattad saab veerema panna otse toast välja tulles (ilma suurema vedamise ja kokkupanekuta), võib valik osutuda ka suuremate ratastega massiivsema käru kasuks.

Eestis kõlavad väga tihti sellised populaarsed nimed (brändid) nagu Emmaljunga, Cybex, Bugaboo, Joie, Maxi-Cosi, Quinny, Baby Jogger, Mutsy jt.

Meile oli hästi oluline see, et vanker mahuks nii autosse kui meie väikesesse koridori ära (oleks kompaktne). Kuna me teadsime, et hakkame sellega peamiselt kergliiklusteedel liikuma (mitte sumpama lükkamata lumes või kuumaastikul), siis polnud oluline, et kõik rattad oleksid suured. Meie soetasime Mõmmibeebi poest Hartani VIP mudeli (Belly Buttoni ülaosaga). Sellel on esirattad väiksemad, kuid fikseeritavad. Ta on hea kompaktne ning eriti meeldib meile see, et vankriosaks on kookon, mille saab vajadusel lihtsalt sangadest üles võtta ja tuppa tuua (ning raami üldse nt autosse jätta). Tõsi, väga kehvades tingimustes sellega liigelda ei saa, ta on ikkagi rohkem „linnakäru“.

Vankrile mõeldud vihmakile – See võib olla juba vankriga kaasas.

Vankrile mõeldud putukavõrk (või võrk-päikesevari) – Ka võrk võib olla juba vankriga kaasas. Meie soetasime võrk-päikesevarju. Pean selle nimetuse all silmas, et olemas on eraldi võrguosa + selle küljes on lisaks ka eraldiseisev katteosa. Kuidas selle asjanduse õige nimetus on? Vankrikardin? Kärukate? Lisan allpool ühe pildi ka. Igatahes oli see ülihea valik, et blokeerida tuult, päikest, putukaid jms. PS. Vankri katmisega on sellised lood, et õhk peab seal all saama ikka liikuda.

Lambanahk vankrisse* – Hiljem, kui beebi hakkab vankriosas istuma, hoiab istumise alla pandud lambanahk hästi sooja.

Soojakott – Meie soetasime naturaalsest materjalist korraliku soojakoti brändilt Kindeke (Eesti käsitöö). Selle sisu sai vastavalt väljas olevale temperatuurile ka vähemaks võtta.

Olemas on ka turvahälli soojakotid, mis sobivad turvahällis kasutamiseks (sest turvahälli ei tohi last turvakaalutlusel jopega või väga paksu/puhvis kombekaga jms asetada).

Turvahäll – Alguses läksid segi ka mõisted turvahäll ja turvatool. Esimest kasutatakse kohe alguses ja teist alles pärast, kui laps hällist välja kasvanud on. Meie valituks osutus ülipopp Cybex Cloud Q. Peamiselt seetõttu, et seda saab raamil (ratastel) olles päris lamavasse asendisse panna. Kui beebi jäi näiteks autos magama, kuid meil oli tarvis poes käia, siis panime turvahällile raamiosa (rattad) alla, asetasime selle lamavasse asendisse ja käisime poes ära. Antud turvahälli suurimaks miinuseks on see, et ta on väga raske. Mina seda näiteks üksinda tassida ei jõudnudki. Kui õbluke naisterahvas peab lapsega enamasti üksi ringi käima, siis soovitan valida mõni kergem häll. Turvahälli valikul tasub arvestada ka turvatestide tulemustega.

Turvahälli Isofix alus* – Alus, millega turvahäll autoistmele kinnitada.

Turvahälli adapterid* – Juhul, kui on tarvis turvahälli vankriraamile kinnitada.

Turvatool (ja selle kinnitus/alus) – See tasub osta hiljem, kui tekib reaalne vajadus. Tuleb kasutusele siis, kui laps on turvahällist välja kasvanud. Olemas on ka pööratava istmega turvatoole.

Kandekott/Lina * – See teeb elu kindlasti palju lihtsamaks. Kui laps on kõhul, siis on Sinu käed vabad millegagi tegelemiseks. Samas pakud lapsele lähedust. See on ühtlasi ka hea viis beebi magamasaamiseks – mõnus kõikumine uinutab teda. Räägitakse, et kandekotis/ linas kandmine võib aidata leevendada ka beebi gaasivalusid.

Kindlasti tuleb veenduda, et kandevahend oleks ergonoomiline. Eestis on hull poleemika BabyBjörni kandekottide osas – on tekkinud tulised vastased, kes väidavad et need kotid ei ole ergonoomilised. Googeldades leiate rohkem infot.

Meie soetasime Linalapse poest väga hea ja ergonoomilise Bondolino koti. Selle eripäraks on see, et pandlaid pole ja seetõttu on teda ülilihtne seadistada (krõpsudega). Mina olen väga rahul.

Lapsekandmisvahendite kohta saab põhjalikku informatsiooni ja nõu küsida Facebooki grupist „Lapsekandmine (kandelinad, -märsid, -kotid jm)“.

Kandmisvahendiga saab väljas liikuda ka külmal ajal. Selleks on saadaval lapsekandmisjoped. Samuti saab jätta oma jope hõlmad lahti ja kandmisvahendile spetsiaalse katte peale asetada (neid saab tellida nt Facebooki lehelt „Amandake“).

hartan vip käru vanker
hartan vip vanker käru

IMETAMINE

Nibukaitse* – Neid saab (tasuta) küsida ka imetamisnõustajatelt. Juhul, kui beebil peaks esialgu olema nibu natuke raske kätte saada (peamiselt seetõttu, et Sul on piimapais ja rinnad on hästi täidlased), on nibukaitse tõeline abimees. See on siiski ajutine lahendus (st põhieesmärk on, et laps õpiks ilma selleta sööma).

Piimakogujad* – Asetatakse rinnahoidja sisse selleks, et immitsevat rinnapiima koguda. Soovitan osta pigem vajaduse tekkimisel.

Nibusalv/Nibukreem* – Kuigi imetamine on loomulik tegevus, vajab see alguses siiski harjumist. Mõningatel juhtudel võib see esialgu ka valus olla (aga see muutub peagi!). Sellisel juhul on heaks abimeheks mõni lanoliini sisaldav nibusalv – nt Purelan, mida ei pea imetamise ajaks maha pesema.

MultiMAM kompressid*  – Nibukompressid leevendavad imetamisest tingitud rinnanibude valulikkust. Kui rinnad on valusad (piimapaisust, imetamise algusega harjumisest), siis kasuta kindlasti ka puhtaid kapsalehti, mida saad hoida külmkapis ja pärast imetamist rinnale asetada (nii, et nibu ei ole kaetud).

Rinnapadjad* – Kuna imetamisega alustades on piima palju, siis kipub ikka lekkimist esinema. Esialgu tasub varuda väiksem pakk, et näha, kas neid üldse pikemalt vaja lähebki (minul jäi päris palju järgi).

Piimalapikesed* – Mõned (nt marlist) lapikesed piima jms pühkimiseks.

Öölamp* – Öösel imetamiseks sobib vähene mahe valgus. Minul oli selline patareiga töötav lambike kohe padja taga olemas, et oleks mugav öösel imetada. Beebiboodides (nt ScandiKids) on ka vahva disainiga öölampe saadaval.

Imetamise aluslina/ rätik* – Et lina piimaplekke täis ei saaks.

Rinnapump* – See tasub osta alles siis, kui reaalselt vajadus tekib. Paljukiidetud on Medela kahefaasiline elektriline rinnapump. Kuna minul oli seda vaja ainult lühikeseks perioodiks, soetasin soodsama ja manuaalse NUK’i oma, mis ajas ka asja ära. Rinnapiima väljapumpamine vajab harjumist ja harjutamist.

purelan, rinnapadjad, nibukaitse, piimakogujad

BEEBIAPTEEK

NB! Tasub teada, et osad apteegid annavad tasuta beebipakke (Apotheka, Benu, võimalik, et veel mõni)

D-vitamiin – Alates 2. elunädalast soovitatakse hakata beebidele D-vitamiini juurde andma.

Kuna paljudel beebidel on suur mure gaasivaludega, siis arvavad mõned emmed, et sellel võib olla seos D-vitamiiniga (st lapse seedesüsteem on veel nõrk ja D-vitamiini andmine põhjustab vaevusi). D-vitamiin võib põhjustada mõnel juhul küll allergiat (mis avaldub nahal nt täpikestena vms). Teaduslikult ei ole aga seost D-vitamiini ja gaasivalude vahel leitud, kuigi igaks juhuks tasub proovida erinevate õlide baasil tehtud variante. Samuti levib foorumites jutt Soomest toodavast vee baasil D-vitamiinist, kuid tasub meeles pidada, et D-vitamiin on rasvlahustuv ja just seetõttu on enamus variante õli baasil (nt oliiviõli, kookosõli jne). Veebaasil variant ei ole paraku nii hästi imenduv.

Kraadiklaas – Ostsime ka meie mingi spetsiaalse beebidele mõeldud digitaalse kraadiklaasi. Aga Lord knows, et need digitaalsed asjandused näitavad igal ajahetkel täiesti erinevat ja kohati absurdset tulemust. Võimalik, et mõni näitab ka täpsemalt, kuid mulle tundub, et kõige töökindlam on ikkagi see klassikaline (aga ilma elavhõbedata). PS. Pepust temperatuuri mõõtes tuleb 0,5 kraadi maha lahutada. Tänapäeval on olemas lausa termomeeter-lutt ja palavikujälgijad kleepsud, aga pole proovinud, seega ei tea seisukohta võtta.

Paratsetamool (nt Efferalgan küünlad, alla 10kg lapsele) või Ibuprofeen (nt Nurofen siirup) – Üldiselt hakatakse beebidel palavikku alandama siis, kui kehatemperatuur on üle 38.5 kraadi. Veendu, et oled valinud beebile sobiva annusega ravimi (kaalu järgi) ja loe ravimi infoleht ka kindlasti läbi.

Humer – Spetsiaalselt lastele mõeldud variant.

Inhalaator – Külmetuse korral väga vajalik abivahend. Paljud soovitavad KIWI oma, mis pidi olema hääletu (meil on üks teine, häälekam).

Ninaaspiraator (või imemisvoolik) – Eks varem või hiljem jääb beebi ikka haigeks ja karta on, et millalgi tekib tal ka nohu. Ninakinnisus on beebidele kurnav (nad ei oska ju nina nuusata) ja mõningatel juhtudel isegi ohtlik (googelda täpsemalt) – sellest tuleb hoiduda. Meie soetasime paljukiidetud Nosiboo, mis on väga efektiivne, aga teeb kõva lärmi. Paljumainitud on ka Rhinomeri ninaaspiraator (ninapump).

Hanerasv või Hustagil salv/palsam* – Köha ja nohu korral.

Geelkott kõhule (gaaside leevendaja)* – Kui lapsel on gaasivalud, siis võib seda katsetada (selle saab mikrolaineahjus soojaks lasta ja tema kõhule asetada). Tasub apteegist osta alles siis, kui tekib vajadus.

Probiootikumid (gaasivalusid leevendavad, nt Gefiluse tilgad)* – Gaasivalude käes kannatavale beebile on olemas ka spetsiaalsed gaasirohud, kuid esialgu võiks proovida D-vitamiini margi vahetamist või probiootikumide kuuri tegemist. Olemas on ka D-vitamiini sisaldavaid probiootikumi tilku (nt Gefilus + D). Need tasub apteegist osta alles vajaduse tekkimisel.

 

Kui beebi on jäänud haigeks, siis konsulteeri oma perearsti, Lastehaigla nõuandetelefoni „Lastearst kuuleb“ (1599, vastavad kella 22-ni), ööpäevaringse perearsti nõuandetelefoni (1220) või ööpäevaringse ämmaemanda nõuandetelefoniga (12252).

beebiapteek

SÖÖMINE

Pudipõll (lihtsastipestavast materjalist) – Meie beebile meeldis pehme pudipõll (ehk mitte jäik, mida ka poest leiab). Sellel peaks olema ka väike tasku, kuhu suust välja kukkuv pudi saaks maanduda. Saadaval on ka varrukatega pudipõllesid – üks selline võiks ka kindlasti olemas olla (mõnele beebile meeldib väga ise toiduga plätserdada ja seda peaks neil ka mõistlikul määral teha lubama, et huvi toidu vastu säiliks).

Lutipudel* – Seda läheb vaja siis, kui esialgu on tarvis piima välja pumbata või laps sööb piimasegu. Hea pidi olema Medela lutipudel Calma otsikuga, mis imiteerib rinnast imemist (st piima ei ole nii lihtne kätte saada ja on väiksem risk, et laps võõrdub rinnast). Kui lutipudelit läheb vaja, siis muutuvad ilmselt vajalikuks ka lutipudeli puhastushari ja muud sarnased tarvikud.

Söögitool – Seda läheb vaja hiljem, kui laps on juba selgeks saanud iseseisvalt istumise (kui veel mitte, siis ei tohi teda iseseisvalt istuma asetada, loe selle kohta täpsemalt füsioterapeut Maarja Säde raamatust „Minu aktiivne beebi“).

Sööginõud – Lusikas, kauss, kruus, lekkimiskindel sangadega veetops (sippy cup) jms. Müüakse ka nö libisemiskindlaid sööginõusid (kausid, mis jäävad laua külge jne).

Toiduvõrk/ Puuviljavõrk* – Hea abivahend tahkemale toidule üleminekul. Toidutükid (nt puuvili, juurvili jne) saab võrgu sisse asetada ning laps matsutab neid läbi selle. Meie alustasime nii näiteks marjade tutvustamist (mustikad, vaarikad jne).

Beebitoidu säilitusnõud* – Korgiga kinnikeeratavad. Meie kasutame tegelikult rinnapiima säilitamiseks mõeldud topse/ purgikesi (sest ostsime need ette, aga sel otstarbel vaja ei läinudki). Laps ei jõua oma toitu alati korraga ära süüa. Siis on hea, kui toidujäägi saab hoiustada spetsiaalses purgikeses. Tähelepanu tasub pöörata sellele, et kui need on plastmassist, siis peavad nad olema mõeldud spetsiaalselt toidu hoiustamiseks (BPA free jne).

Libisemiskindel lauamatt* – Lihtsam on pesta seda matti kui lauda. Eks ta ole ikkagi paljuski ka disainiost. Ise soetasin vahva karuga mati Telliskivi Loomelinnakus asuvast poest DesignNut.

pudipõll
söögimatt, tass, joogitops, lusikas

EMMELE VAJALIKUD TARBED

Rasedajope, Lapsekandmisjope* – Kui raseduse viimane trimester satub külmale ajale, siis läheb vaja suuremat jopet, kuhu oma kõhuga ära mahud. Olen kuulnud, et ajutiselt kantakse sel perioodil ka nt oma mehe suurt jopet vms. Samas müüakse ka spetsiaalseid jopesid, millele saab kõhu kasvades panna lisaosa/ vaheosa (ehk jope ette keskele asetatakse lukkudega kinnitatav lisatükk). Hiljem saab seda jopet edasi kanda, ilma vaheosata. Kui on plaan last kandelinas või kandekotis kandma hakata, siis tasub ehk kohe osta selline jope, mis sobiks nii raseduse ajal kui hiljem, last kandes. Mõned kohad, kust lapsekandmisrõivaid Eestist osta saab: Memme.ee; Liliputi.ee; Linalaps; Minu Väike Maailm (Telliskivi loomelinnakus). Alati võib tellida ka välismaalt.

Suured hügieenisidemed – I mean it, suured! Neid võib vaja minna juba enne sünnitust (kui looteveed peaks pigem tilkudes ära tulema). Kindlasti läheb neid aga vaja peale sünnitust.

Suured mugavad puuvillased (või ühekordsed) aluspüksid

Imetamisrinnahoidjad – Väga mugavad (ja ilusad) on nt Cache Coeur omad (saab Tammsaare ärikeskuse all asuvast 4KIDS beebipoest). Ilus valik leidub ka Mothercare’i poes. Rinnahoidja tasub valida isegi number suurem, kui tavaliselt kannad.

Imetamisriided* – Esialgu on hea kanda selliseid rõivaid, millega on lihtne imetada. Nüüd tehakse ka Eestis juba vahvaid imetamisriideid (nt Lolo disain, Silmatera jne) – vastava koha peal on lukud ära peidetud. Samas sobivad ka täiesti tavalised riided, mille puhul saab lihtsalt dekolteeosa kergesti vabastada.

Beebiootuse päevik* – Kui soovid hiljem olulisi detaile mäletada (paljud asjad lähevad muidu paraku meelest ära). Mina pidasin kohe algusest peale raseduse/ beebiootuse päevikut (müüakse raamatupoodides). Pärast beebi sündi võtsin kasutusele tavalise kaustiku, kuhu märkisin üles tema arenguga seotud olulisema info. Tänu sellele on valminud ka paljud blogipostitused.

raseduse - beebiootuse päevik
beebiootuse päevik

MUU

Tekk – Tekid kuluvad alati marjaks ära! On hea, kui leidub nii õhemaid kui paksemaid. Üks tekk vankrisse. Üks võiks olla ka paksem tegelustekk, mille peal saab mõne aja pärast hakata maas kõhuliolemist harjutama. Praegu on popid on ka muslin blanket (õhukesest hingavast materjalist) ja Tula tekk. Mina kasutasin õhukest puuvillast tekikest/ rätikut ka imetamise ajal – asetasin selle alla, et vältida piimaplekkide tekkimist voodilinale.

Tegelustekk (ja/või puslematt)* – Kui tegelustekk soetada, tasub valida selline, millel on (tegelus-)kaared ja mille küljes ripuvad mänguasjad. Meie soetasime TinyLove oma (muusikaga) ja lapsele väga meeldis see. Ilusaid tegelustekke teeb ka Karloova (tagasihoidlikum disain ja välja töötatud koos füsioterapeudiga). Ise asetasime tegelusteki alla veel ka puslemati (nö pehmetest suurtest tükkidest kokku käiv matt).

Lapikesed* – Nt marlilapid. Mõned võiksid igaks juhuks olemas olla – suu või piima pühkimiseks jne.

Beebikaal* – Rohkem läheb seda vaja päris alguses, vastsündinuga, kuna esialgu peab jälgima, kuidas tema kaal tõuseb. Üks variant on ka kaalu rentida (seda võimalust pakuvad mitmed kohad).

Beebimonitor* – Osutus vajalikuks küll ja kasutame siiamaani. Teinekord köögis süüa tehes või teises toas olles ei pruugi beebi ärkamist kuulda. Mõni beebi ärkab nutuga, aga mõni vaikselt. Kui laps magab vanemate voodis, siis on oht sealt alla kukkuda. Hea on kasutada ka siis, kui laps magab vankriga õues/rõdul vms. Meie ostsime Brittoni beebimonitorid ja oleme rahul.

Lutt* –  Meil on Curaproxi ortodontiline lutt. Beebi tunnistas selle kohe omaks. Luti osas on väga erinevaid arvamusi. Kuna meie beebi vaevles gaasivaludes ja nuttis lohutamatult, oli lutist vahepeal ikka väga palju abi. Pärastpoole oleme lutti kasutanud ainult magamajäämiseks ja laps ei tunne selle vastu ka erilist huvi. On parem, kui saad luti kasutama hakkamisega venitada nii kaua kui võimalik (et beebi õpiks enne õige imemisvõtte ära ja imetamine sujuks). Kõik lapsed aga lutti ei tunnista (tasub proovida erinevaid ja eelistatult ortodontilisi).

Lutikett* – Kuna lutt kipub ikka suust välja vupsama, on lutikett heaks abimeheks. Olemas on ka lutikarbid.

Sapiseep* – Aitab beebiriietelt plekke välja saada. Seda saab soetada nt Sternum’i poest.

Lamamistool* – Hoolimata kehvast kandekotist teeb Babybjörn ülihead lamamistooli (sellega olid nõus ka need lapsekandmisentusiastid, kellega juhtusin rääkima). Soetasime ka ise antud lamamistooli ning see on tõepoolest hea abivahend olnud. Minu jaoks oli see asendamatu just esialgu, kui beebit oli vaja kuskile korraks asetada, et saaksin vabad käed mõne kiire toimingu ära tegemiseks. Kui ostad Babybjörni lamamistooli, soovitan juurde võtta ka ette käiva mänguasja – see hoiab beebit tegevuses.

Siinkohal peab veel ära mainima, et loomulikult ei tasu last lamamistoolis väga pikka aega järjest hoida – kui beebi muutub juba vähegi liikuvamaks ja hakkab pead hoidma, siis on arengu seisukohast last kõige õigem pidevalt põrandale kõhuli asetada. Nii tuleb ka roomamine ja kõik muu kiiremini.

Eelpool rääkisin küll lamamistoolist, aga kahjuks on turul ka veidraid beebide istumistoole (täpsem nimetus on bumbo-iste). See fikseerib mitte veel istuda oskava beebi jäigalt istumisasendisse. Probleem seisneb selles, et last, kes ise veel istuma pole hakanud, ei tohi istuvasse asendisse (välja arvatud kellegi süles nö toetatud olemine – see on OK) asetada. See on karuteene tema selja arengule. Soovitan istumise teema kohta lugeda täpsemalt füsioterapeut Maarja Säde raamatust „Minu aktiivne beebi“.

Turväravad ja -piirded* – Juhul, kui kodus on treppe. Tähelepanu tasub pöörata ka sellele, kuidas neid kinnitatakse (kas kruvidega või teisiti, trepist üles ja alla on erinevad soovitused).

Väljaskäimise kott – Elu tegi palju lihtsamaks see, et mul oli beebiga kodust väljas käies spetsiaalne kott, mis sisaldas kõike vajalikku: mähkmed, ühekordsed aluslinad, märjad salvrätikud, vahetusriided, ilalapp, lisalutt, ujuma minnes ka ujumispüksid ja rätik, jms. Müüakse ka spetsiaalseid kotte, mis sobituvad vankritega, kuid kui Sul on kodus juba midagi sobivat olemas, siis pole uue ostmine ilmtingimata vajalik.

curaprox lutt ja lutihoidja
sapiseep

MÄNGUASJAD / RAAMATUD

Esialgu ei vaja laps mänguasju. Vajadus nende järele tekib natuke hiljem, kui beebi liikuvamaks muutub. Soovitan valida arendavaid mänguasju. Pehmeid mänguasju pole tegelikult mõtet liiga palju kokku kuhjata. Väga head on Oballi mänguasjad (nö võredega, aitavad lapsel haaramist harjutada). Kindlasti tasuks osta ka mõni krabisev raamat (või katsu-ja-tunne raamat). Minu beebile meeldis väga vaadata ka must-valget pildiraamatut (hea kontrastne).

Kindlasti võiks olemas olla ka mõni näritav lelu. Nt Curaproxi närimisrõngas, millel on küljes väike pehme harjake (hammaste tuleku ajal hea, igemete sügamiseks). Hästi populaarne närimislelu on kaelkirjak Sophie (naturaalsest kummist), aga meie beebit jättis see külmaks (eks oleneb beebist). Hiljem on väga kasulik mõni motoorikakeskus (nt laps peab õigeid kujundeid õigesse auku toppima). Tasub uurida ka Montessori põhimõttel tehtud mänguasju. Tasub meeles pidada, et kõige huvitavamad mänguasjad ei ole mänguasjad (telekapult hakkab last tõenäoliselt rohkem huvitama).

mustvalge beebiraamat
arendav mänguasi
närimislelu sophie kaelkirjak
pehme krabisev raamat beebi mänguasjad
oball pall võredega
närimisrõngas curaprox
motoorikakeskus

KASULIK KIRJANDUS

  • Ina May Gaskin „Loomuliku sünnituse teejuht“
  • Ina May Gaskin „Imetamise teejuht“
  • Maarja Säde „Minu aktiivne beebi. Arendavad harjutused sünnist esimese sammuni”

Loodan, et sellest nimekirjast ja minu kommentaaridest on Sulle abi! 🙂

Lae siit alla beebiasjade nimekirja PDF
Loe siit ka MINU RASEDUSE LUGU,  sünnituse lugu ning seda, kuidas möödusid beebi 1.-3.elukuu ja 4.-6. elukuu.

***

Uute postitustega saad kursis olla ka MINU blogi facebooki lehel.

Comments

comments

See sait kasutab küpsiseid, et pakkuda teile paremat sirvimiskogemust. Seda veebisaiti sirvides nõustute küpsiste kasutamisega.